Навигација

20И1О02 - Медицинска хемија

Спецификација предмета
НазивМедицинска хемија
Акроним20И1О02
Студијски програмВетеринарска медицина
Модул
Тип студијаинтегрисане академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ4.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаУписан семестар у којем се слуша предметОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтицање знања и разумевање структура и особина једноставних и сложених молекула, упознавање хемијских реакција органских и неорганских једињења која су од пресудног значаја за одигравање процеса у ћелијама организма, као и хемијске законитости и механизме који су основа тих процеса. Лабораторијске вежбе обезбеђују савладавање основне лабораторијске технике као и способност коришћења лабораторијских процедура.
    Исходи учења (стечена знања)Након одслушаног курса из овог предмета студент треба да: - препозна и разуме структуру основних и сложених молекула, као и хемијске законитости које су од пресудног значаја за одигравање хемијских и биохемијских реакција у организму, - стекне способност интеграције теоријских знања и практичне вештине у лабораторијској пракси, - упореди и повеже структуре и својства органских једињења и биомолекула, - поседује практичне вештине самосталног и тимског рада у теоријском излагању тако и у лабораторијским анализама, - савлада и самостално користи методе аналитичке хемије, квалитативнe и квантитативнe анализe, - стекне сигурност у лабораторијском раду, - решава самостално задатке из хемије рачунским путем.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеИнтра и интер молекулске везе. Ковалентне и нековалентне интеракције у биомакромолекулима. Термодинамичке промене хемијских реакција у живим системима. Вода, водени раствори, структура биомолекула као последица интеракције са водом. Хемијске равнотеже у воденим растворима. Механизам дејства и капацитет пуфера. Структура органских молекула. Хидроксилни и тиолни деривати угљоводоника. Карбонилни деривати угљоводоника. Карбоксилне киселине и биолошки важне супституисане киселине. Амини. Деривати карбоксилних киселина. Угљени хидрати, стереохемија, реактивност. Прости и сложени липиди. Структура и особине аминокиселина, пептида и протеина. Коензими.
    Садржај практичне наставеКвалитативна хемијска анализа. Раствори, пуфери, индикатори и pH. Квантитативна хемијска анализа. Анализа органских једињења. Квалитативна анализа угљених хидрата и липида.
    Литература
    1. Борозан С: Одабрана поглавља из Медицинске хемије, Факултет ветеринарске медицине, Универзитет у Београду, Научна КМД, Београд, 2012.
    2. Борозан С, Крстић М, Ђорђевић И: Практикум из Медицинске хемије са радном свеском и збирком задатака, Факултет ветеринарске медицине, Универзитет у Београду, Научна КМД, Београд, 2010.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    21
    Методе извођења наставеТеоријска настава са интерактивним учењем, уз примену аудио-визуелних метода (PowerPoint презентације). Практичне вежбе се изводе индивидуално у експерименталној лабораторији.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања3Писмени испит45
    Практична настава10Усмени испит
    Пројекти
    Колоквијуми38
    Семинари4