Navigacija

20I4I02 - Tropske bolesti

Specifikacija predmeta
Naziv Tropske bolesti
Akronim 20I4I02
Studijski program Veterinarska medicina
Modul
Tip studija integrisane akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 2.0 Status predmeta izborni
    Uslovljnost drugim predmetima Upisan semestar u kojem se sluša predmet Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Sticanje znanja o morfologiji i biologiji uzročnika bolesti vezanih za tropsko i suptropsko područje; epizootiologiji, patogenezi, kliničkoj slici, dijagnostici, lečenju i suzbijanju bolesti, u cilju sprečavanja unošenja uzročnika tropskih oboljenja u našu zemlju i osposobljavanja veterinara za samostalno rešavanje problema vezanih za pojavu tropskih bolesti.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student treba da zna epizootiologiju bolesti, patogenezu, etiološke karakteristike i uslove za razvoj uzročnika, kliničke i patomorfološke karakteristike bolesti značajne za prepoznavanje, da ume da primeni odgovarajući metod za uzorkovanje, izolovanje i identifikaciju uzročnika, razume kompleksnost faktora koji doprinose pojavi, održavanju i širenju tropskih infekcija kao i patogeno delovanje uzročnika na domaćina; ume da dijagnostikuje i primeni adekvatne metode u borbi protiv tropskih bolesti.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Analiza rizika od pojave i širenja, kontrola i mere za iskorenjavanje, uticaj na ekonomski i socioekonomski položaj zemlje. Epizootiologija oboljenja izazvana arbovirusima, epizootiološki faktori subsaharskog regiona, efikasni kontakti između divljači i domaćih vrsta životinja u Africi. Vektori uzročnika tropskih i egzotičnih oboljenja životinja (krpelji, Muscide, Tabanide, Culicoides, komarci). Infekcije domaćih i divljih vrsta životinja u subsaharskom regionu i dalekom istoku izazvane virusima, bakterijama, piroplazmama i sistemske mikoze. Tropske helmintoze i parazitoze. Modeli aktivnog nadzora distrikta, mere profilakse i edukacija stanovništva.
    Sadržaj praktične nastave Upoznavanje sa laboratorijskim tehnikama i kliničkim postupcima u dijagnostici tropskih bolesti, kao i merama lečenja i suzbijanja bolesti.
    Literatura
    1. Radojičić S, Valčić M, Đuričić B: Infektivne bolesti životinja - specijalni deo, Naučna KMD, Beograd, 2011.
    2. Jukić B: Tropske zarazne bolesti životinja, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2003.
    3. Aleksić N: Parazitske bolesti (specijalni deo), Autorovo izdanje, Beograd, 2004.
    4. Dimitrijević S: Dijagnostika parazitskih bolesti, FVM, Beograd, 1999.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    1 1
    Metode izvođenja nastave Teorijska nastava sa interaktivnim učenjem, uz primenu audio-vizuelnih metoda (PowerPoint, filmovi), praktičan rad u laboratoriji i uvežbavanje metoda dijagnostike tropskih bolesti.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava 10 Usmeni ispit 60
    Projekti
    Kolokvijumi 10
    Seminari 10