Univerzitet u Beogradu među najbolje rangiranim po naučnim oblastima

Univerzitet u Beogradu

Global Ranking of Academic Subjects

Univerzitet u Beogradu i ove godine rangiran je po naučnim oblastima u rezultatima ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2023 - https://www.shanghairanking.com/rankings/gras/2023, međunarodnog istraživanja akademske izvrsnosti koju sprovodi ShanghaiRanking Consultancy u okviru svog projekta poznatog kao Šangajska lista.

Metodologija rangiranja zasnovana je na broju naučnih radova koji su objavljeni u časopisima ubrojanim u prvu četvrtinu prema bibliometrijskom faktoru uticajnosti za određenu naučnu oblast na referentnim listama. I pored tako strogih kriterijuma, od ukupno 55 naučnih oblasti, koliko obuhvata klasifikacija koju primenjuje ovo istraživanje, Univerzitet u Beogradu je, na osnovu pokazatelja vezanih za radove svojih nastavnika, istraživača i saradnika objavljene u vrhunskim međunarodnim naučnim časopisima, visoko ocenjen u 13 oblasti.

U okviru polja prirodno-matematičkih nauka, Univerzitet u Beogradu je rangiran u sledećim oblastima:

• Matematika (između 301. i 400. mesta u svetu);

• Fizika (između 201. i 300. mesta u svetu);

• Ekologija (između 401. i 500. mesta u svetu).

U okviru polja tehničkih nauka, Univerzitet u Beogradu je rangiran u sledećim oblastima:

• Nauka o hrani i tehnologija hrane (između 51. i 75. mesta u svetu);

• Nauka o tekstilu i tekstilno inženjerstvo (40. mesto u svetu).

U okviru polja bionauka, Univerzitet u Beogradu je rangiran u sledećim oblastima:

• Poljoprivredne nauke (između 301. i 400. mesta u svetu);

Veterinarske nauke (između 201. i 300. mesta u svetu).

U okviru polja medicinskih nauka, Univerzitet u Beogradu je rangiran u sledećim oblastima:

• Klinička medicina (između 201. i 300. mesta u svetu);

• Javno zdravlje (između 301. i 400. mesta u svetu);

• Stomatologija (između 201. i 300. mesta u svetu);

• Farmacija (između 301. i 400. mesta u svetu).

U okviru polja društvenih nauka, Univerzitet u Beogradu je rangiran u sledećim oblastima:

• Obrazovanje (između 401. i 500. mesta u svetu);

• Psihologija (između 301. i 400. mesta u svetu).